Aktuality 10/2016 – Deutsche Bank, Google

Deutsche Bank

Deutsche BankVýznamná německá banka čelí už několik měsíců vyšetřování amerických úřadů. Americké ministerstvo spravedlnosti požadovalo po Deutsche Bank 14 miliard dolarů kvůli obchodování s cennými papíry vázaných na hypotéční úvěry. Toto oznámení způsobilo pád akcií banky o 7%, který tak přidal k více než 40% poklesu během tohoto roku. Po společných vyjednáváních se očekává, že banka nakonec zaplatí přibližně 6 miliard dolarů. Vyšetřování je pokračováním předchozích případů, kdy několik amerických bank také dostalo pokuty v řádu miliard dolarů za obchodování s podobnými cennými papíry, což mělo za následek vypuknutí finanční krize. Sama německá kancléřka Angela Merkel prohlásila, že bance nebude poskytnuta žádná finanční pomoc.

Stagnující světová ekonomika

Mezinárodní měnový fond odhaduje letošní globální růst ekonomiky na 3,1%. Na čele žebříčku nejrychleji rostoucích ekonomik vystřídala Čínu (6,6%) Indie, s růstem 7,6%. Se stagnací se nejvíce potýkají nejvyspělejší státy. Dlouhodobě málo rostoucím trhem je Japonsko (0,5%). Dále také USA (1,6%), Británie (1,8% s výhledem na další rok 1,1%), Francie (1,3%) a Německo (1,7%). Česká republika se nachází pod průměrem s růstem 2,5% a pro rok 2017 se odhaduje jeho mírné zvýšení na 2,7%.

Zastaralé smlouvy

Dle výzkumu agentury Perfect Crowd má mnoho Čechů zastaralé smlouvy různých služeb, např. energie, mobilní tarify a různá pojištění. Vzhledem ke konkurenci, jaká dnes na trhu panuje, jsou poskytovatelé služeb nuceni své nabídky neustále zlepšovat a zlevňovat. Proto je vhodné čas od času porovnat vlastní smlouvy s aktuální nabídkou. Bohužel, mnoho lidí se neorientuje v podmínkách, které při sjednání podepíší. Kvůli tomu neví, o kolik lepší by nový produkt mohl být, nebo nestihnou starou smlouvu včas vypovědět. Přichází tak o benefity moderních smluv a také o peníze placené za neefektivní služby.

Google Pixel

Americká společnost Google představila novou řadu mobilních telefonů Google Pixel. Nové smartphony mají uhlopříčku 5 a 5,5 palců. Po ukončení výroby zařízení Nexus tak přichází s konkurencí pro telefony společností Samsung a Apple.

Google Pixel