Hypotéky – zdražuje se již od pondělí

Za posledních 5 let jsme mohli sledovat souvislý propad úrokových sazeb hypotéčních úvěrů. Pryč jsou doby, kdy se sazby pohybovaly nad třemi procenty a výš. Naopak, poslední dva roky byly pro hypotéky velmi příznivé. S neustálým poklesem úroků lidé nakupovali nemovitosti, opravovali domy i byty a především platili menší měsíční splátky. Své vysněné bydlení si mohlo dovolit stále více a více lidí a dle toho také vypadal objem poskytnutých úvěrů. Po neustálých zprávách o rekordně nejnižších úrokových sazbách dosáhly hypotéky opravdového dna. Nejnižší průměrnou sazbou poskytovanou bankami je aktuálně (za říjen) 1,80%. Úroky se už níže nedostanou, vzhledem k okolnostem, které na finančním trhu nastaly.

Malá výnosnost pro banky

S klesajícími sazbami také klesá množství peněz, které lidé bankám zaplatí za poskytování úvěrů. Pokud se úroky dostanou pod určitou úroveň, bankám se nevyplatí vzhledem k vlastním nákladům úvěry nabízet. K této pomyslné hranici se za posledních několik měsíců trh stále přibližuje. Vzhledem ke konkurenčnímu boji na trhu úvěrů ale banky nechtěly zdražovat (nebo přestat zlevňovat). Je však jasné, že taková situace není dlouhodobě udržitelná.

Doporučení ČNB

Česká Národní Banka vydala komerčním bankám doporučení, aby přestaly poskytovat hypotéky s LTV (poměr půjčky k hodnotě nemovitosti) v rozmezí 90% až 100%. Tím banky přišly o část trhu a také o část zisků. Tento pokles příjmů pak mohou dohnat pouze zdražením zbylých úvěrů.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru

Nejzásadnější změnou ovlivňující hypotéky je nový zákon o spotřebitelském úvěru. Ten vchází v platnost 1. prosince, ale banky na něj budou brát ohled při posuzování nových úvěrů již od pondělí, aby byl přechod na nové podmínky co nejméně problémový. Zákon totiž upravuje možnosti předčasného splacení hypotéčních úvěrů (25% ročně bez sankce i mimo období fixace) a také snižuje některé poplatky spojené s hypotékami.

Budoucnost hypoték

Všechny tyto okolnosti budou mít za následek zvýšení úrokových sazeb. Dle informací bank se budou úroky pohybovat nad dvěma procenty. Kvůli konkurenci mezi bankami se ale není třeba obávat razantního zdražení a hypotéky tak zůstanou pro lidi stále velmi výhodné.

Neplaťte zbytečně, běžné účty bez poplatků!

V dnešní době je téměř nemyslitelné nemít v bance běžný účet. Běžné účty nám umožňují přijímat výplaty, platit účty, posílat peníze do zahraničí a mnoho dalších užitečných věcí. Každá mince má však dvě strany a ani u běžných účtů tomu není jinak. Záporem jsou dnes tolik diskutované poplatky. Jedná se sice převážně o několikakorunové položky, ale pokud je na konci roku sečteme, můžeme dostat překvapivě vysokou částku. Průměrné měsíční náklady na vedení běžného účtu jsou 179 korun měsíčně, za rok daná částka činí 2148 korun! Z dalšího průzkumu vyplývá, že pokud služby banky využíváte aktivně, včetně výběrů v zahraničí (např. o dovolené), vyšplhají se průměrné měsíční náklady na 329 korun měsíčně, tedy 3948 korun ročně. Klienti velkých bank v takovém případě zaplatí měsíčně přibližně 400 korun a roční náklady dosáhnou nezanedbatelných 5 000 korun.

Pojďme se tedy podívat na účty, jejichž vedení banky nabízejí zdarma a další poplatky jsou u nich minimální.

běžné účty

Air Bank

Air bank nabízí účet zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Nevýhodou je nižší počet bankomatů. Za výběr z cizího bankomatu si banka účtuje 25korun.

Equa bank

Účet zdarma u Equa bank lze získat bez jakýchkoliv podmínek. Velkou výhodou jsou výběry zdarma z jakéhokoliv bankomatu v ČR a výběr z bankomatů v zahraničí stojí devět korun.

ZUNO Bank

Zuno Bank nabízí svůj produkt ÚČET zdarma, vyjma výběrů z bankomatu v ČR (28 korun) a v zahraničí (80 korun), Další produkt ÚČET PLUS má vedení účtu zdarma, pokud zaplatíte kartou minimálně 3000korun a výběry zdarma z bankomatu získáte při výběru částky vyšší než 1000korun.

mBank

I mBank nabízí účet zdarma bez nutnosti splnit různá kritéria. Můžete zdarma třikrát vybrat hotovost z jakéhokoliv bankomatu v ČR a bezkontaktní platební karta je zdarma v případě, že s ní zaplatíte alespoň 500 korun měsíčně.

Fio banka

Další bankou nabízející účet zdarma je Fio banka. Prvních 10 výběrů z bankomatů Fio banky je zdarma a další stojí 9korun. Výběry z cizích bankomatů stojí 30 korun, avšak za každé 4000 utracené platební kartou má klient nárok na jeden výběr z cizího bankomatu zdarma a to maximálně pětkrát měsíčně.

GE Money Bank

Účet Genius Free & Flexi nabízí tato banka zdarma při minimálním měsíčním obratu na účtu 7000korun. První čtyři výběry z bankomatu banky jsou zdarma, výběr z cizích bankomatů stojí 40 korun a zajímavostí je získání platební nálepky NFC pro bezkontaktní placení.

UniCredit Bank

Poslední bankou v našem přehledu je UniCredit. Získání účtu U konto je podmíněno minimálním obratem 12 000korun měsíčně, při nedodržení této podmínky je bankou účtován poplatek 199 korun. Výhodou a hlavním důvodem proč si zřídit účet u této banky je možnost neomezených výběrů z bankomatů v ČR i v zahraničí.

U všech uvedených bank získáte také zdarma bezkontaktní platební kartu. Výběr zdarma z bankomatů v zahraničí nabízí pouze UniCredit a ZUNO bank při splnění výše uvedených podmínek. Existuje více bank nabízející vedení účtu zdarma, jsou u nich však zpoplatněny výběry z bankomatů, nebo mají náročné podmínky na jeho získání (vysoký obrat či zůstatek).

Doufám, že vám přehled pomohl vybrat si účet bez poplatků a že tak eliminujete zbytečné náklady ve vašem rozpočtu.