Aktuality 10/2016 – Nobelova cena, Samsung, Pojistné podvody

Nobelova cena za Ekonomii

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Oliver Hart a Bengt Holmström za výzkum teorie kontraktu. Jejich výzkum pomáhá pochopit, jak funguje vyjednávání a uzavírání kontraktů v moderní ekonomice a jak nejlépe mohou dvě strany dojít ke kompromisu. Vzhledem k tomu, že každá obchodní transakce je dnes podložena smlouvou, analýza kontraktů a popis souvislostí mezi nimi umožňuje optimalizovat vztahy mezi obchodními partnery. Analýza také poukazuje na některé nástrahy, na které je třeba brát ohledy při uzavírání smluv. Jejich práce proto není jen čistě teoretickým zkoumáním, ale zabývá se i konkrétními situacemi, například kontrakty mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, pojišťovnou a pojištěným, státem a korporacemi apod. Nobelova cena se předává každý rok 10. prosince na výročí úmrtí Alfreda Nobela.

nobelova cena

Samsung ukončuje prodej chytrého telefonu Note 7

Korejský výrobce měl problémy se svou novou vlajkovou lodí Note 7 již od jejího uvedení. První série dodaná zákazníkům vykazovala problémy s baterií a některé kusy vybuchovaly. Po tom, co Samsung dvakrát stáhl vadná zařízení z trhu a nahradil je novými, problémy neustaly. V ohrožení byli jednak majitelé telefonů, ale také jejich okolí. Proto někteří letečtí dopravci odmítali brát na paluby letadel tato nebezpečná zařízení. Samsung se proto rozhodl k razantnímu kroku a několik týdnů po začátku prodejů ukončil distribuci Note 7. Zákazníci mohou telefon vrátit a dostanou zpět své peníze. Akcie korejské společnosti klesly o 8% a došlo také ke snížení odhadu jejího letošního zisku.

note7

Odhalování pojistných podvodů

Pojišťovny letos zatím odhalily pojistné podvody za více než miliardu korun. Největší objem podvodů mají na svědomí organizované skupiny zločinců. Zaměřují se především na fingování krádeží aut. V Čechách ale také působí organizované skupiny zaměřující se na pojistné podvody na životním a úrazovém pojištění. Využívají spolupráce s doktory, kteří jim potvrzují takové události, které se nikdy nestali a následně po pojišťovnách žádají výplatu pojistného. Nově se také začali objevovat podvody spojené s cestovním pojištěním. Lidé v tomto případě předkládají falešné dokumenty o vykonaných lékařských zákrocích. Pojišťovny jsou ale stále efektivnější v odhalování podvodů a proto počet odhalení stále rok od roku roste.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *