Aktuality – co hýbe trhy? 9. 9. 2016

Apple keynote

Jednou z nejvýznamnějších událostí bylo uvedení nových produktů firmy Apple. Nejvíce pozornosti na sebe strhnul nový iPhone 7.

apple

Jeho přijetí můžeme označit za rozporuplné. Po vzhledové stránce se příliš nezměnilo, za zmínku stojí nová barevná varianta Jet Black.  V oblasti hardware došlo k určitým změnám – display s lepším podáním barev, delší výdrž, vyšší výpočetní výkon, základní stupeň voděodolnosti (ponoření do 1m na 30 minut), duální fotoaparát u rozměrnějšího modelu (jako první se tento druh fotoaparátu objevil u telefonu Huawei P9), zvýšení kapacity paměti a několik dalších. Jedinou změnou, o které se mluví v negativním smyslu je odstranění sluchátkového konektoru Jack 3,5 mm, což šéf marketingu Phil Schiller označil jako ¨odvážné¨. Kvůli tomu došlo k uvedení bezdrátových sluchátek AirPods. Řada uživatelů je z tohoto kroku zklamaná, protože stávající konektor Lightning ani bezdrátová sluchátka nejsou zárukou lepšího zvukového výstupu.  Trhy na uvedení nových produktů zareagovaly poklesem akcií o 2,6%.

appl

Analytici předpokládají setrvání ceny akcií kolem 105 dolarů. Další vliv na jejich hodnotu budou mít prodeje nových telefonů, které se začnou prodávat 16. září. V některých zemích, např. i v ČR se začnou prodeje o týden později.

Ekonomika v EU

Jako na konci každého čtvrtletí dochazí i nyní k vyhodnocování výkonosti ekonomik jednotlivých států. Průměrný růst všech států EU setrvává pod dvěma procenty na hodnotě 1,8%. Ekonomika ČR si v rámci vedla nadprůměrně s růstem 2,6%, lépe si však vedlo Polsko i Slovensko s růstem 3,1%, respektive 3,7%. Řecko se stále potýká s ekonomickými problémy, což zapřičinilo pokles jeho HDP o 0,9%. Naopak Velká Británie si i přes obavy z tzv. Brexitu udržuje stabilní růst o hodnotě 2,2%

Růst průměrné mzdy v ČR

Hodnota prměrné mzdy v ČR vzrostla za druhé čtvrtletí o 3,9%. Tím se vyšplhala až na 27 297Kč. Růst průměrných mezd zapřičiňuje především vyšší poptávka zaměstnavatelů po pracovnících v technických oborech, jichž je nedostatek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *