Aktuality – Volkswagen, levné hypotéky, rating ČR

volkswagen

Koncern Volkswagen omezuje výdaje

Automobilový koncern Volkswagen se chystá dle německého týdeníku Automobilwoche omezovat výdaje. Reaguje tak na emisní skandál, kvůli kterému již musela automobilka vzít 18 miliard euro ze svých zisků jako rezervu pro budoucí náklady spojené s řešením kauzy Dieselgate (pokuty úřadů, náhrady zákazníkům). S problémy se koncern Volkswagen potýká již více než rok. Americké úřady zjistily, že skutečné emise automobilů VW neodpovídají těm normovaným, zjištěným při laboratorních zkouškách. Došlo tak k odhalení, že automobilka nechala do vozů instalovat software, který upravoval chod motorů při emisních zkouškách. Automobilka se potýká s problémy v době, kdy automobilový trh prochází výraznými změnami, a to hlavně na vlastním trhu.

Nejlevnější hypotéky historii

Září se stalo z hlediska hypotéčních úvěrů rekordním měsícem. Ukazatel Hypoindex klesl na nejnižší historickou hodnotu 1,82%. Pokračuje tak pokles úrokových sazeb trvající už více než šest let. Na tuto skutečnost zareagovala ČNB doporučením, aby banky přestaly poskytovat žadatelům hypotéční úvěry s LTV vyšším než 95% a v budoucnu i 90%. Lidé si kvůli tomu kupují stále více nemovitostí jako investici a ne jako své bydlení. Protiváhou ke stále levnějším hypotékám je růst cen nemovitostí. Prodejci nemovitostí tak reagují na vysokou poptávku, způsobenou právě levnými hypotékami.

Rating ČR

Agentura Moody’s udělila České Republice Rating A1, odpovídající hodnocení A+ u agentur S&P a Fitch. Toto vysoké hodnocení ukazuje investorům, že ČR je schopná dostát svým závazkům a je tak vhodné nakupovat její dluhopisy a celkově investovat v naší zemi. Hodnocení A1 si ČR vysloužila tradičně díky svojí stabilní ekonomice a také díky snižování schodku státního rozpočtu. Agentura naopak upozorňuje, že pokud chce ČR zůstat v přízni investorů, musí nastat zásadní politické reformy a také změny zajišťující stabilní růst ekonomiky v středně a dlouhodobém horizontu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *