Důchod a jak se na něj efektivně zabezpečit

důchod

Důchod jsme probírali již v minulém článku, kde jsem naznačil, že není možné se spoléhat na systém státních důchodů. Již nyní je tento systém v deficitu 40 miliard a vzhledem k tomu, jak populace stárne, bude situace už jenom horší. Ani mnoho let odkládaná penzijní reforma (nebo její pokus o ní) nás nespasí. A pokud se někdy uskuteční, rozhodně to nebude žádná populární změna, jinak by už dávno proběhla. Lidé si budou muset uvědomit, že se musí podílet na financování svého důchodu. A pokud to již dělají, budou se muset snažit víc než doteď. Jestli nechcete, aby se vaše životní situace po odchodu do důchodu zhoršila, pár set korun měsíčně, nebo tisícovka vám pohodlný důchod nezajistí. Někdo může namítnout, že státní důchody budou stále fungovat. Ale stačil by vám nynější důchod 11 000 Kč měsíčně? Pro většinu lidí by to byl velký skok směrem dolů oproti jejich dosavadním příjmům.

Proto je důležité odpovědět si na dvě otázky:

  1. Jak se samostatně zabezpečit na důchod?
  2. Jak splnit bod 1 EFEKTIVNĚ.

1. Jak se samostatně zabezpečit na důchod

Už podle nadpisu můžete odhadnout, co bude potřeba dělat. Samostatně se zabezpečovat znamená omezit částečně naše náklady a ukládat své ušetřené peníze. Na koho jiného byste se chtěli spoléhat? Pokud nepřijmete skutečnost, že se musíte o svoji budoucnost starat sami, nečeká vás nic hezkého. Naopak, je možné, že se budete muset ještě navíc starat o svého partnera/partnerku. Dále se také možná budete muset starat o své vlastní rodiče, kteří vás vychovávali. Je také možné, že budete stále podporovat své děti. Najednou se ocitnete v situaci, kdy se kromě sebe budete muset starat o jednoho či více lidí. A to už vyžaduje velké finanční prostředky.

2. Jak se zabezpečovat efektivně

Pokud souhlasíte s bodem 1, stačí už jenom vyřešit, kam ušetřené peníze ukládat tak, aby to pro nás bylo co nejvíce efektivní. To znamená vyšší zhodnocení, minimální poplatky a nezdaněné výnosy. Dále je také důležité využívat zaměstnaneckých příspěvků, pokud je to možné.

Poslední věcí je vyřešit, kolik peněz si odkládat. Z hlediska tvorby finanční rezervy považuji za minimum 2 000 Kč měsíčně. Pokud je budete ukládat do flexibilního produktu, nemusíte se bát, že se jich dočkáte až po šedesátce, ale budete si je moci vybrat téměř vždy. Jendině tak si zajistíte dostatečné množství peněz pro důstojný důchod. Hlavně mladí lidé si musí uvědomit, že čím dříve začnou, tím lépe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *