Hypotéky a nová pravidla duben/2017

hypotéky

Hypotéky zažívají posledních několik měsíců výrazné změny. Podle zpráv z medií se může zdát, že ČNB pouze sleduje kurz naší měny a provádí intervence. To by ale nemohlo být dále od pravdy. Jedním z dopadů bedlivého dohledu ČNB nad finančním trhem jsou změny v pravidlech pro poskytování spotřebitelských úvěrů, mezi něž nově patří i hypotéční úvěry. ČNB vyhodnotila situaci na trhu s hypotékami jako potenciálně nebezpečnou a vydala proto komerčním bankám doporučení, jak postupovat při poskytování hypotéčních úvěrů. Jednou ze změn, která již několik měsíců platí, je doporučení neposkytovat úvěry na 100% hodnoty nemovitosti, ale pouze maximálně na 95% hodnoty. Proto pokud člověk chtěl hypotéku na dva miliony, banka mu půjčila maximálně 1 900 000Kč. Zbylých 100 000Kč bylo třeba zajistit z vlastních zdrojů. Od dubna vchází v platnost další doporučení, jimiž se ČNB snaží chránit trh před kolapsem.

Hypotéky maximálně 90%

Hypotéky se stanou hůře dostupné pro lidi bez naspořených vlastních prostředků. Banky budou poskytovat maximálně 90% hodnoty nemovitosti. Proto bude nutné mít připraveno alespoň 10% hodnoty nemovitosti ještě před tím, než vůbec začnete o samotné koupi uvažovat.

Omezení v množství poskytnutých úvěrů

Od dubna budou komerční bankovní domy moci poskytovat pouze omezené množství hypotéčních úvěrů v rozmezí 80% – 90% hodnoty nemovitosti. Z celého objemu poskytnutých hypoték budou jednotlivé banky v tomto rozmezí poskytovat pouze 15% ze všech hypoték.

Trh a růst úrokových sazeb

Jasným důsledkem těchto doporučení bude snížení počtu poskytnutých úvěrů a také velmi mírný růst úrokových sazeb. Hypotéky budou hůře dostupné pro lidi, kteří nemají patřičnou finanční hotovost. Vzhledem k omezení množství poskytovaných úvěrů v rozmezí 80%-90% hodnoty nemovitosti, které jsou velmi žádané, dojde (resp. již došlo) ke zvýšení jejich úrokových sazeb. Další omezující opatření ČNB budou ještě následovat, proto neotálejte s vyřízením vašeho úvěru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *