Hypotéky – zdražuje se již od pondělí

hypotéky

Za posledních 5 let jsme mohli sledovat souvislý propad úrokových sazeb hypotéčních úvěrů. Pryč jsou doby, kdy se sazby pohybovaly nad třemi procenty a výš. Naopak, poslední dva roky byly pro hypotéky velmi příznivé. S neustálým poklesem úroků lidé nakupovali nemovitosti, opravovali domy i byty a především platili menší měsíční splátky. Své vysněné bydlení si mohlo dovolit stále více a více lidí a dle toho také vypadal objem poskytnutých úvěrů. Po neustálých zprávách o rekordně nejnižších úrokových sazbách dosáhly hypotéky opravdového dna. Nejnižší průměrnou sazbou poskytovanou bankami je aktuálně (za říjen) 1,80%. Úroky se už níže nedostanou, vzhledem k okolnostem, které na finančním trhu nastaly.

Malá výnosnost pro banky

S klesajícími sazbami také klesá množství peněz, které lidé bankám zaplatí za poskytování úvěrů. Pokud se úroky dostanou pod určitou úroveň, bankám se nevyplatí vzhledem k vlastním nákladům úvěry nabízet. K této pomyslné hranici se za posledních několik měsíců trh stále přibližuje. Vzhledem ke konkurenčnímu boji na trhu úvěrů ale banky nechtěly zdražovat (nebo přestat zlevňovat). Je však jasné, že taková situace není dlouhodobě udržitelná.

Doporučení ČNB

Česká Národní Banka vydala komerčním bankám doporučení, aby přestaly poskytovat hypotéky s LTV (poměr půjčky k hodnotě nemovitosti) v rozmezí 90% až 100%. Tím banky přišly o část trhu a také o část zisků. Tento pokles příjmů pak mohou dohnat pouze zdražením zbylých úvěrů.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru

Nejzásadnější změnou ovlivňující hypotéky je nový zákon o spotřebitelském úvěru. Ten vchází v platnost 1. prosince, ale banky na něj budou brát ohled při posuzování nových úvěrů již od pondělí, aby byl přechod na nové podmínky co nejméně problémový. Zákon totiž upravuje možnosti předčasného splacení hypotéčních úvěrů (25% ročně bez sankce i mimo období fixace) a také snižuje některé poplatky spojené s hypotékami.

Budoucnost hypoték

Všechny tyto okolnosti budou mít za následek zvýšení úrokových sazeb. Dle informací bank se budou úroky pohybovat nad dvěma procenty. Kvůli konkurenci mezi bankami se ale není třeba obávat razantního zdražení a hypotéky tak zůstanou pro lidi stále velmi výhodné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *