Inflace a míra inflace – kam nám mizí peníze?

Každý známe vyprávění našich prarodičů: „Za mých mladých let jsme měli celý nákup za pár korun!“. Příběhy o rohlících za desetník a mléku za korunu se nám nyní zdají jako sci-fi. Jak je možné, že se ceny za tu dobu tak změnily? Způsobil to jednoduchý princip a další ze základních pojmů finanční gramotnosti: inflace.

Inflace – základní informace

Inflace se všeobecně definuje jako růst hladiny cen zboží a služeb. Produkty a služby prostě pomalu a dlouhodobě zdražují. Dnes už nekoupíme pečivo za pár halířů jako v minulém století. Přesnou změnu hladiny cen udává míra inflace, vypočítávaná v procentech. Někdy může dojít i k opačnému jevu, kdy ceny klesají. Říká se mu deflace a není tak častý. Inflace je způsobena mnoha příčinami, především chováním centrálních (národních) bank. Ty pokud uvolňují velké množství peněz, snižují tím jejich hodnotu. Dalším významným vlivem je poměr poptávky/nabídky zboží a služeb v ekonomice. Citelný vliv na velikost inflace mají také ceny komodit. Například nynější nízká cena ropy (kolem $50 za barel) má za následek nízké ceny benzinu a nafty (a všech výrobků z ropy), díky tomu je také levnější veškerá přeprava zboží a tím pádem je levnější i samotné zboží a služby.

inflace

Negativní dopady

Inflace může mít řadu negativních dopadů, které si nemusíme na první pohled uvědomit, protože fungují především dlouhodobě. Patří mezi ně snižování hodnoty úspor obyvatelstva. Pokud mají lidé peníze uložené v produktech s úrokovou sazbou nižší než je míra inflace, jejich hodnota klesá a oni tak přichází o peníze. Teoreticky, pokud se vaše uložené peníze zhodnocují o 1% a míra inflace je 2%, ztratily vaše peníze hodnotu, protože došlo k růstu cen o procento více, než se zhodnotily vaše peníze. Problémy inflace způsobuje také lidem s fixními příjmy. Pokud lidé mají několik let stále stejný příjem a míra inflace roste, reálná hodnota jejich příjmů klesá a lidé si mohou nakoupit za stejné peníze méně produktů a služeb.

inflace

Závěr

To jsou hlavní dopady inflace na obyvatelstvo, existuje i několik dalších, důležité je však uvědomovat si ty, které se nás přímo týkají. A nejdůležitější je jednat tak, aby nás nepoškozovaly. Pokud chcete vědět jak se efektivně bránit inflaci, respektive snižování hodnoty vašich úspor, neváhejte mne kontaktovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *