Investiční trojúhelník – rozumíme investování

Investování se stává stále populárnějším způsobem, jak zhodnocovat peníze. Umožňuje lidem vytvořit další příjem do rozpočtu. Ale protože svět investic se může zdát lidem chaotický a nepřehledný, existuje jednoduchý nástroj, který vám pomůže vybrat tu pravou investici právě pro vás – investiční trojúhelník.

investiční trojúhelník

Investiční trojúhelník slouží k porovnání jednotlivých druhů investic podle požadavků a přání investora. K tomu slouží tři základní parametry: výnos, likvidita a riziko.

Výnos

Výnos investice popisuje, jak moc se nám zhodnotí uložené finanční prostředky. Nejideálnější výnos je samozřejmě vysoký výnos. To znamená, že pokud uvažujeme dle investičního trojúhelníku ideální výnos, jsme daleko od zbylých vrcholů likvidity a rizika. Taková investice tedy nebude mít naopak ideální likviditu a riziko = špatná likvidita a vysoké riziko.

Likvidita

Likvidita určuje, jak snadno můžeme nakládat s investovanými financemi. U některých typů investic s penězi po delší dobu nemůžeme manipulovat a můžeme pouze sledovat, jak se investice vyvíjí. Výhodné je, když je investice co nejlépe likvidní. V tom případě můžeme své peníze dostat velmi rychle zpět na náš účet. Investiční trojúhelník říká, že ideálně likvidní investice bude mít neideální riziko a výnos = vyšší riziko a menší výnos.

Riziko

Riziko je u investic parametr, který ukazuje, jak moc se musíme o své investované finance strachovat. Někdy se stane, že naše investice prostě “nevyjde“. Farmaceutická firma nedostane povolení k výrobě léku, technologická firma nedostane patent, nebo nadějný start-up nedosáhne vytyčených cílů. Ideální je co nejmenší riziko, v tom případě se nacházíme daleko od vrcholů likvidity a výnosu. Málo riziková investice tedy bude mít nízký výnos a špatnou likviditu. Do této kategorie patří například termínované vklady.

Závěr

Porovnáním těchto tří parametrů zjistíme, která investice nám nejvíce vyhovuje a odpovídá naší povaze. Investiční trojúhelník slouží k rychlému rozdělení a porovnání investic. Ve skutečnosti samozřejmě existuje mnohem více faktorů ovlivňující fungování investic, na které je potřeba dávat pozor, především různé poplatky. Pokud chcete vědět jak zařídit investice s minimálními poplatky, můžete mě kontaktovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *