Jak nejefektivněji zhodnotit peníze?

Každý kdo šetří peníze, musí řešit, na jaké místo je uložit. Dnes existuje mnoho způsobů zhodnocování financí a každý má své pro a proti. Tento článek slouží k tomu, aby lidem pomohl ke snazší orientaci v jednotlivých možnostech a přiblížení principu efektivnějšího zhodnocování peněz.

Peníze pod polštář

Jako děti jsme si všichni schovávali peníze do prasátka nebo jinam, kde jsme věděli, že nám nezmizí. Výhodou tedy je, že peníze máme neustále pod kontrolou. Nevýhodou je, že se nám peníze vůbec neúročí a hodnota peněz razantně klesá vlivem inflace. Nehledě na jiná rizika – Muž si schovával 400 000!

Běžný účet

Vzhledem k tomu že běžný účet má dnes většina lidí, často si peníze nechávají právě na nich a mají je tak vždy k dispozici. Ale kvůli minimálním úrokům (0,001 – 0,01%) zůstává nevýhoda poklesu hodnoty vlivem inflace a výnosový potenciál peněz zůstává nevyužitý.

Stavební spoření

Dříve velmi populární varianta, kterou využívali lidé jako přípravu na stavbu domu, koupi bytu, nebo jako spoření pro své potomky. Jedinou výhodou tohoto produktu byly finanční příspěvky od státu, které jsou dnes ale malé a proto již nejsou výnosy tak zajímavé.

Spořicí účty

Vhodné pro dlouhodobé a pravidelné ukládání peněz, avšak je třeba pečlivě vybrat konkrétní produkt a instituci, aby výsledné zúročení bylo vyšší než inflace. V dnešní době je o zajímavé úroky na spořicích účtech velká nouze. Schválně se podívejte sami –Spořicí účty – srovnání

Termínované vklady

Používají se pro zúročení peněz na krátkou dobu, většinou šest až dvanáct měsíců. Platí to samé co u předchozího. Je nutné dobře vybrat, aby se peníze zhodnocovaly, protože úrok na termínovaných vkladech se pohybuje od 0,5 do 3%.

Investice

Velice komplexní oblast s mnoha možnostmi zhodnocení peněz. Investovat nemusí jen odvážlivec přímo na burze, nebo odborník s mnohamilionovým kapitálem, ale také obyčejný člověk, který si chce pravidelně odkládat část výplaty, nebo uložit peníze tak, aby se mu zhodnocovaly. K tomu lze nejlépe využít podílových fondů, které svůj kapitál získávají od mnoha malých investorů. Peníze poté investují do státních dluhopisů, korporátních dluhopisů, akcií či komodit. A to buď do všech vyjmenovaných, nebo třeba pouze do dluhopisů.

Podílové fondy

Podílové fondy se často specializují na určitou oblast, například rozvojové státy (označované jako Emerging markets), akcie jednotlivých světadílů (Evropa, Asie, …), akcie jednotlivých států (USA, Japonsko, Německo, …), vybrané akcie dle burzovních indexů (DAX – index německých akcií, NASDAQ, Dow Jones, S&P 500 – indexy amerických akcií, FOOTSE – index anglických akcií, …), nebo akcie firem specializujících se na určité odvětví (těžba ropy, biotechnologie, …).

Peníze, investice.

Nejmenší výnos slibují dluhopisy a nejvyšší naopak akcie, u nichž existuje riziko poklesu hodnoty a z toho plynoucí vyšší kolísavost ceny akcie, což může u některých investorů způsobit paniku. Proto je nutné brát investice do akcií jako dlouhodobou investici v horizontu minimálně osmi let, díky čemuž se jednotlivé výkyvy cen akcií vyrovnají a při příznivém ekonomickém vývoji získají na hodnotě. U akciového portfolia je rozumné očekávat zhodnocení 7 až 10% ročně, avšak je možné najít mnoho podílových fondů, jejichž výsledky z předchozích let jsou o dost vyšší. Jako u většiny finančních produktů tak i při investování do podílových fondů se platí poplatky, nejprve vstupní vypočítávané z povahy investičního aktiva, do kterého chceme investovat a naplánovaného časového období investice. Dále je ještě potřeba zmínit každoroční poplatky pohybující se v řádech desetin, někdy jen tisícin procent z aktuální hodnoty investice. Pádným argumentem proč investovat a nenechávat peníze na běžném či spořicím účtu je, že s penězi uloženými např. v bance daná banka obchoduje, investuje je dle svého uvážení a klientovi připíše pouze část výnosu uvedenou ve smlouvě o bankovním produktu. Klient tak přichází o potenciál možných výnosů do jeho vlastní kapsy.

Jako zajímavost můžeme na konec uvést investování do umění, především obrazů, nebo investování do vzácných automobilů. Například Ferrari za třičtvrtiny miliardy, kdy na hodnotě nejvíce získávají modely vyrobené známými značkami v malých sériích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *