Osobní rozpočet – finanční gramotnost v praxi

Při řízení osobních financí je základní věcí ujasnit si, jaký máme pravidelný měsíční osobní rozpočet. Stejně jako každá firma a stát mají jasně daný rozpočet, aby mohli fungovat, i každý člověk by si měl uvědomit jeho důležitost. Je to totiž nástroj, který lidem usnadní jejich rozhodování při nákupech, utrácení, ale i při rozhodování se, co s penězi navíc. Rozpočet pomůže při plánování jak krátkodobě (běžné nákupy), tak dlouhodobě (např. výběr dovolené)

Především nám rozpočet umožní rozhodovat se zodpovědně. Pokud známe přesně částku, kterou si můžeme dovolit utratit, pravděpodobně se nám nestane, že si koupíme příliš drahou věc (kterou často ani nepotřebujeme). Pokud máme přehled o stavu našich financí, nevezmeme si úvěr, jehož splátky jsou příliš vysoké a nezvládneme je platit. Díky rozpočtu se nedostaneme do dluhové pasti.

osobní rozpočet

Výdaje a příjmy

Hlavní faktory ovlivňující náš osobní rozpočet jsou příjmy a výdaje. Příjmy jsou jednoduše všechny peníze, které za určitý časový úsek získáme. Největší položkou v příjmech většiny lidí bude jejich měsíční výplata. Určitě je ale dobré mít u rozpočtu napsané další zdroje příjmů a peněz, které máme. Může se jednat třeba o různé jednorázové vedlejší příjmy a také naše finanční rezervy.

Výdaje jsou naopak finanční náklady, které nám z našeho rozpočtu “ukusují“. Pokaždé, kdy něco zaplatíte, přiřadíte to do položky výdajů. Nejčastěji sem budou patřit výdaje za bydlení (nájem/splátka hypotéky, energie a poplatky), výdaje za jídlo, dopravu a zábavu. Další výdajovou položku, kterou je potřeba pečlivě hlídat jsou splátky spotřebních úvěrů a kreditních karet, v případě že je využíváte. Neplacení těchto závazků lidem může způsobit značné potíže.

Pokud tedy máme sepsané a do koruny spočítané naše příjmy a výdaje, můžeme dát osobní rozpočet dohromady. V tu chvíli můžou nastat tři možnosti. Jsme v mínusu, na nule, nebo naše příjmy převyšují výdaje a jsme v plusu. Pokud máme vysoké výdaje a jsme v mínusu, musíme výdaje snížit tak, aby se dostaly na únosnou úroveň. To samé je dobré udělat, pokud jsme v černých číslech. Spoléhat se na to, že můžeme žít dlouhodobě od nuly k nule, není příliš zodpovědné. Stejně jako v životě i v ekonomice se střídají období krize a prosperity. Nejpříznivější situace je, pokud dosáhneme přebytku. Pak už se jen stačí rozhodnout, kam peníze uložit a jestli je potřebujeme použít v krátkodobém horizontu, nebo je uložíme do naší dlouhodobé finanční rezervy.

Osobní rozpočet jednoduše

Samotný rozpočet je možné vytvořit několika způsoby. Nejméně pohodlná cesta je tužka, papír a kalkulačka. V dnešní době počítačů ale nejdeme pohodlnější způsoby počítání výdajů a příjmů. Tabulkový program Microsoft Excel je výborným pomocníkem. Nejpohodlnější, nejrychlejší a nejjednodušší řešení jsou aplikace pro chytré telefony a tablety. Doporučit můžu aplikaci My Budget Book (Android a iOS), existuje ale velké množství dalších šikovných aplikací i v češtině. Teď už vám nic nebrání v sestavit si osobní rozpočet a zpřehlednit své osobní finance.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *