Kde se berou peníze na důchody?

Na důchod spousta lidí nahlíží s očekáváním klidu, odpočinku a pohody. Už se bude jen vzpomínat na nekonečné dny v práci, nevrlé vedoucí a náročné zákazníky. To vše budete moct hodit ze dne na den za hlavu. Spolu s koncem práce ale také nastane konec pravidelného příjmu od zaměstnavatele. Kde tedy brát peníze na důstojné žití v důchodu?

důchody

Státní důchody

Po tom co jste celý život platili daně, očekáváte něco nazpět. Daně s ale neslouží pouze pro financování důchodů. Zajišťují peníze pro fungování celého státního aparátu. Úředníci, policisté, hasiči, armáda a mnoho dalších. Pro financování důchodů se používá sociální pojištění, tedy část vašeho výdělku. To putuje do státní kasy. Tyto peníze pak zajišťují pravidelné vyplácení státních důchodů. Ale pouze z části. Ve skutečnosti musí stát dotovat důchodový systém desítkami miliard korun. Tento zastaralý systém státních důchodů totiž nepočítá s několika skutečnostmi.

1)Stárnutí populace

Stárnutí populace je jev, se kterým se potýká každá vyspělá země. Čím je populace vzdělanější, tím méně dětí si páry pořizují. A tím méně lidí přispívá do důchodového systému. To vytváří nepoměr mezi počtem přispěvatelů a důchodců. Kvůli tomu produktivní lidé posílající peníze státu nemohou pokrýt náklady, vytvořené velkým počtem lidí pobírajících důchod.

2)Rostoucí životní úroveň

Tento jev navazuje na předchozí a ještě více ho zhoršuje. Pokud by peníze od pracujících pokryly náklady na důchody a rostla při tom životní úroveň, zvyšovaly by se jak náklady (důchody), tak i příspěvky (sociální pojištění). Pokud je ale nepoměr mezi plátci a důchodci, růst životní úrovně způsobí také růst důchodů. A protože je důchodový systém už nyní v mínusu a důchody každým rokem rostou, situace se stále zhoršuje a zhoršuje.

Co s důchody?

Vzhledem k tomu, v jakém stavu je důchodový systém, musí v nejbližší době přijít změna. Bohužel, za posledních několik let se kromě neúspěšné reformy neudělalo vůbec nic. Proto si musíme uvědomit, že státní důchody jsou pouze způsob, jak lidem zajistit alespoň minimální příjem. Sami si položte otázku: „Stačil by mi průměrný měsíční důchod 11 400 Kč?“. Pokud ne, je na čase se přestat spoléhat na stát a začít řešit, jaké jsou další možnosti zabezpečení důstojného důchodu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *