Aktuality – Volkswagen, levné hypotéky, rating ČR

Koncern Volkswagen omezuje výdaje

Automobilový koncern Volkswagen se chystá dle německého týdeníku Automobilwoche omezovat výdaje. Reaguje tak na emisní skandál, kvůli kterému již musela automobilka vzít 18 miliard euro ze svých zisků jako rezervu pro budoucí náklady spojené s řešením kauzy Dieselgate (pokuty úřadů, náhrady zákazníkům). S problémy se koncern Volkswagen potýká již více než rok. Americké úřady zjistily, že skutečné emise automobilů VW neodpovídají těm normovaným, zjištěným při laboratorních zkouškách. Došlo tak k odhalení, že automobilka nechala do vozů instalovat software, který upravoval chod motorů při emisních zkouškách. Automobilka se potýká s problémy v době, kdy automobilový trh prochází výraznými změnami, a to hlavně na vlastním trhu.

Nejlevnější hypotéky historii

Září se stalo z hlediska hypotéčních úvěrů rekordním měsícem. Ukazatel Hypoindex klesl na nejnižší historickou hodnotu 1,82%. Pokračuje tak pokles úrokových sazeb trvající už více než šest let. Na tuto skutečnost zareagovala ČNB doporučením, aby banky přestaly poskytovat žadatelům hypotéční úvěry s LTV vyšším než 95% a v budoucnu i 90%. Lidé si kvůli tomu kupují stále více nemovitostí jako investici a ne jako své bydlení. Protiváhou ke stále levnějším hypotékám je růst cen nemovitostí. Prodejci nemovitostí tak reagují na vysokou poptávku, způsobenou právě levnými hypotékami.

Rating ČR

Agentura Moody’s udělila České Republice Rating A1, odpovídající hodnocení A+ u agentur S&P a Fitch. Toto vysoké hodnocení ukazuje investorům, že ČR je schopná dostát svým závazkům a je tak vhodné nakupovat její dluhopisy a celkově investovat v naší zemi. Hodnocení A1 si ČR vysloužila tradičně díky svojí stabilní ekonomice a také díky snižování schodku státního rozpočtu. Agentura naopak upozorňuje, že pokud chce ČR zůstat v přízni investorů, musí nastat zásadní politické reformy a také změny zajišťující stabilní růst ekonomiky v středně a dlouhodobém horizontu.

Aktuality 10/2016 – Nobelova cena, Samsung, Pojistné podvody

Nobelova cena za Ekonomii

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Oliver Hart a Bengt Holmström za výzkum teorie kontraktu. Jejich výzkum pomáhá pochopit, jak funguje vyjednávání a uzavírání kontraktů v moderní ekonomice a jak nejlépe mohou dvě strany dojít ke kompromisu. Vzhledem k tomu, že každá obchodní transakce je dnes podložena smlouvou, analýza kontraktů a popis souvislostí mezi nimi umožňuje optimalizovat vztahy mezi obchodními partnery. Analýza také poukazuje na některé nástrahy, na které je třeba brát ohledy při uzavírání smluv. Jejich práce proto není jen čistě teoretickým zkoumáním, ale zabývá se i konkrétními situacemi, například kontrakty mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, pojišťovnou a pojištěným, státem a korporacemi apod. Nobelova cena se předává každý rok 10. prosince na výročí úmrtí Alfreda Nobela.

nobelova cena

Samsung ukončuje prodej chytrého telefonu Note 7

Korejský výrobce měl problémy se svou novou vlajkovou lodí Note 7 již od jejího uvedení. První série dodaná zákazníkům vykazovala problémy s baterií a některé kusy vybuchovaly. Po tom, co Samsung dvakrát stáhl vadná zařízení z trhu a nahradil je novými, problémy neustaly. V ohrožení byli jednak majitelé telefonů, ale také jejich okolí. Proto někteří letečtí dopravci odmítali brát na paluby letadel tato nebezpečná zařízení. Samsung se proto rozhodl k razantnímu kroku a několik týdnů po začátku prodejů ukončil distribuci Note 7. Zákazníci mohou telefon vrátit a dostanou zpět své peníze. Akcie korejské společnosti klesly o 8% a došlo také ke snížení odhadu jejího letošního zisku.

note7

Odhalování pojistných podvodů

Pojišťovny letos zatím odhalily pojistné podvody za více než miliardu korun. Největší objem podvodů mají na svědomí organizované skupiny zločinců. Zaměřují se především na fingování krádeží aut. V Čechách ale také působí organizované skupiny zaměřující se na pojistné podvody na životním a úrazovém pojištění. Využívají spolupráce s doktory, kteří jim potvrzují takové události, které se nikdy nestali a následně po pojišťovnách žádají výplatu pojistného. Nově se také začali objevovat podvody spojené s cestovním pojištěním. Lidé v tomto případě předkládají falešné dokumenty o vykonaných lékařských zákrocích. Pojišťovny jsou ale stále efektivnější v odhalování podvodů a proto počet odhalení stále rok od roku roste.

Aktuality 10/2016 – Deutsche Bank, Google

Deutsche Bank

Deutsche BankVýznamná německá banka čelí už několik měsíců vyšetřování amerických úřadů. Americké ministerstvo spravedlnosti požadovalo po Deutsche Bank 14 miliard dolarů kvůli obchodování s cennými papíry vázaných na hypotéční úvěry. Toto oznámení způsobilo pád akcií banky o 7%, který tak přidal k více než 40% poklesu během tohoto roku. Po společných vyjednáváních se očekává, že banka nakonec zaplatí přibližně 6 miliard dolarů. Vyšetřování je pokračováním předchozích případů, kdy několik amerických bank také dostalo pokuty v řádu miliard dolarů za obchodování s podobnými cennými papíry, což mělo za následek vypuknutí finanční krize. Sama německá kancléřka Angela Merkel prohlásila, že bance nebude poskytnuta žádná finanční pomoc.

Stagnující světová ekonomika

Mezinárodní měnový fond odhaduje letošní globální růst ekonomiky na 3,1%. Na čele žebříčku nejrychleji rostoucích ekonomik vystřídala Čínu (6,6%) Indie, s růstem 7,6%. Se stagnací se nejvíce potýkají nejvyspělejší státy. Dlouhodobě málo rostoucím trhem je Japonsko (0,5%). Dále také USA (1,6%), Británie (1,8% s výhledem na další rok 1,1%), Francie (1,3%) a Německo (1,7%). Česká republika se nachází pod průměrem s růstem 2,5% a pro rok 2017 se odhaduje jeho mírné zvýšení na 2,7%.

Zastaralé smlouvy

Dle výzkumu agentury Perfect Crowd má mnoho Čechů zastaralé smlouvy různých služeb, např. energie, mobilní tarify a různá pojištění. Vzhledem ke konkurenci, jaká dnes na trhu panuje, jsou poskytovatelé služeb nuceni své nabídky neustále zlepšovat a zlevňovat. Proto je vhodné čas od času porovnat vlastní smlouvy s aktuální nabídkou. Bohužel, mnoho lidí se neorientuje v podmínkách, které při sjednání podepíší. Kvůli tomu neví, o kolik lepší by nový produkt mohl být, nebo nestihnou starou smlouvu včas vypovědět. Přichází tak o benefity moderních smluv a také o peníze placené za neefektivní služby.

Google Pixel

Americká společnost Google představila novou řadu mobilních telefonů Google Pixel. Nové smartphony mají uhlopříčku 5 a 5,5 palců. Po ukončení výroby zařízení Nexus tak přichází s konkurencí pro telefony společností Samsung a Apple.

Google Pixel

Aktuality – co hýbe trhy? 9. 9. 2016

Apple keynote

Jednou z nejvýznamnějších událostí bylo uvedení nových produktů firmy Apple. Nejvíce pozornosti na sebe strhnul nový iPhone 7.

apple

Jeho přijetí můžeme označit za rozporuplné. Po vzhledové stránce se příliš nezměnilo, za zmínku stojí nová barevná varianta Jet Black.  V oblasti hardware došlo k určitým změnám – display s lepším podáním barev, delší výdrž, vyšší výpočetní výkon, základní stupeň voděodolnosti (ponoření do 1m na 30 minut), duální fotoaparát u rozměrnějšího modelu (jako první se tento druh fotoaparátu objevil u telefonu Huawei P9), zvýšení kapacity paměti a několik dalších. Jedinou změnou, o které se mluví v negativním smyslu je odstranění sluchátkového konektoru Jack 3,5 mm, což šéf marketingu Phil Schiller označil jako ¨odvážné¨. Kvůli tomu došlo k uvedení bezdrátových sluchátek AirPods. Řada uživatelů je z tohoto kroku zklamaná, protože stávající konektor Lightning ani bezdrátová sluchátka nejsou zárukou lepšího zvukového výstupu.  Trhy na uvedení nových produktů zareagovaly poklesem akcií o 2,6%.

appl

Analytici předpokládají setrvání ceny akcií kolem 105 dolarů. Další vliv na jejich hodnotu budou mít prodeje nových telefonů, které se začnou prodávat 16. září. V některých zemích, např. i v ČR se začnou prodeje o týden později.

Ekonomika v EU

Jako na konci každého čtvrtletí dochazí i nyní k vyhodnocování výkonosti ekonomik jednotlivých států. Průměrný růst všech států EU setrvává pod dvěma procenty na hodnotě 1,8%. Ekonomika ČR si v rámci vedla nadprůměrně s růstem 2,6%, lépe si však vedlo Polsko i Slovensko s růstem 3,1%, respektive 3,7%. Řecko se stále potýká s ekonomickými problémy, což zapřičinilo pokles jeho HDP o 0,9%. Naopak Velká Británie si i přes obavy z tzv. Brexitu udržuje stabilní růst o hodnotě 2,2%

Růst průměrné mzdy v ČR

Hodnota prměrné mzdy v ČR vzrostla za druhé čtvrtletí o 3,9%. Tím se vyšplhala až na 27 297Kč. Růst průměrných mezd zapřičiňuje především vyšší poptávka zaměstnavatelů po pracovnících v technických oborech, jichž je nedostatek.