Investiční trojúhelník – rozumíme investování

Investování se stává stále populárnějším způsobem, jak zhodnocovat peníze. Umožňuje lidem vytvořit další příjem do rozpočtu. Ale protože svět investic se může zdát lidem chaotický a nepřehledný, existuje jednoduchý nástroj, který vám pomůže vybrat tu pravou investici právě pro vás – investiční trojúhelník.

investiční trojúhelník

Investiční trojúhelník slouží k porovnání jednotlivých druhů investic podle požadavků a přání investora. K tomu slouží tři základní parametry: výnos, likvidita a riziko.

Výnos

Výnos investice popisuje, jak moc se nám zhodnotí uložené finanční prostředky. Nejideálnější výnos je samozřejmě vysoký výnos. To znamená, že pokud uvažujeme dle investičního trojúhelníku ideální výnos, jsme daleko od zbylých vrcholů likvidity a rizika. Taková investice tedy nebude mít naopak ideální likviditu a riziko = špatná likvidita a vysoké riziko.

Likvidita

Likvidita určuje, jak snadno můžeme nakládat s investovanými financemi. U některých typů investic s penězi po delší dobu nemůžeme manipulovat a můžeme pouze sledovat, jak se investice vyvíjí. Výhodné je, když je investice co nejlépe likvidní. V tom případě můžeme své peníze dostat velmi rychle zpět na náš účet. Investiční trojúhelník říká, že ideálně likvidní investice bude mít neideální riziko a výnos = vyšší riziko a menší výnos.

Riziko

Riziko je u investic parametr, který ukazuje, jak moc se musíme o své investované finance strachovat. Někdy se stane, že naše investice prostě “nevyjde“. Farmaceutická firma nedostane povolení k výrobě léku, technologická firma nedostane patent, nebo nadějný start-up nedosáhne vytyčených cílů. Ideální je co nejmenší riziko, v tom případě se nacházíme daleko od vrcholů likvidity a výnosu. Málo riziková investice tedy bude mít nízký výnos a špatnou likviditu. Do této kategorie patří například termínované vklady.

Závěr

Porovnáním těchto tří parametrů zjistíme, která investice nám nejvíce vyhovuje a odpovídá naší povaze. Investiční trojúhelník slouží k rychlému rozdělení a porovnání investic. Ve skutečnosti samozřejmě existuje mnohem více faktorů ovlivňující fungování investic, na které je potřeba dávat pozor, především různé poplatky. Pokud chcete vědět jak zařídit investice s minimálními poplatky, můžete mě kontaktovat.

Investice – vydělávejte moderním způsobem

Vyděláváním peněz trávíme podstatnou část života. Většina lidí pak nemá čas, energii nebo informace k tomu, aby si zajistili další příjem. Takový, který vyžaduje minimum práce a může vám pomoci zajistit se na stáří, nebo vytvořit bezpečnou finanční rezervu. Přesně tím jsou investice. Pro mnoho lidí z ČR jsou investice velkou neznámou. Přitom jde o systém, který je všude od nás na západ hojně využíván, ať už se jedná o velké investory, nebo obyčejné rodiny. Vzhledem k tomu, že se za posledních pár let změnily podmínky a úroky u některých v ČR oblíbených produktů, je na čase se podívat, zda jsou ještě vůbec výhodné.

Spořicí účty

Oblíbený produkt, který dříve klientům garantoval určitou výši zhodnocení. Kvůli aktuální situaci na finančním trhu se ale úroky na spořicích účtech nyní blíží nule a proto dnes není výhodné je používat.

Termínované vklady

Produkt garantující velikost úroku zhodnocení za určité období několik měsíců až let. Nyní jsou ale úroky velmi nízké a potenciál vašich úspor by tak zůstal nevyužitý.

Stavební spoření

Stavební spoření přišlo o jednu ze svých největších výhod, štědrou státní podporu, která se snížila. Vzhledem k tomu, že získat dnes výhodný úvěr je jednoduché a k tomu, jak se spořitelny chovají v poslední době ke svým klientům, by stálo za zvážení, zda na trhu existují lepší možnosti.

investice

Investice do podílových fondů

Podílové fondy umožňují investovat pravidelně (měsíčně) malé částky a připojit se k dalším drobným investorům. Pokud je takových investorů hodně, zvýší se i množství peněz ve fondu, což umožní efektivně investovat do různých projektů a odvětví. Když si správně vyberete fond, do kterého budete ukládat peníze, můžete získat zajímavé zhodnocení. A protože ostatní produkty dostupné běžným lidem nabízejí velmi malé zhodnocení, jsou investice do podílových fondů stále populárnější.

Mezi jejich hlavní výhody patří:

  • Flexibilita: investice do podílových fondů kopírují finanční možnosti klientů. V případě potřeby je možné měnit výši pravidelné investice.
  • Velký výběr: Z široké nabídky fondů si vybere každý.
  • Bez daní: pokud investujete déle než tři roky, nemusíte výnosy danit.

Jako u všech druhů investic je potřeba počítat s možnou kolísavostí hodnoty vašich peněz. Pokud vás podílové fondy zaujali a chtěli byste také začít investovat, případně poradit s výběrem fondu, můžete mě kontaktovat.

Jak nejefektivněji zhodnotit peníze?

Každý kdo šetří peníze, musí řešit, na jaké místo je uložit. Dnes existuje mnoho způsobů zhodnocování financí a každý má své pro a proti. Tento článek slouží k tomu, aby lidem pomohl ke snazší orientaci v jednotlivých možnostech a přiblížení principu efektivnějšího zhodnocování peněz.

Peníze pod polštář

Jako děti jsme si všichni schovávali peníze do prasátka nebo jinam, kde jsme věděli, že nám nezmizí. Výhodou tedy je, že peníze máme neustále pod kontrolou. Nevýhodou je, že se nám peníze vůbec neúročí a hodnota peněz razantně klesá vlivem inflace. Nehledě na jiná rizika – Muž si schovával 400 000!

Běžný účet

Vzhledem k tomu že běžný účet má dnes většina lidí, často si peníze nechávají právě na nich a mají je tak vždy k dispozici. Ale kvůli minimálním úrokům (0,001 – 0,01%) zůstává nevýhoda poklesu hodnoty vlivem inflace a výnosový potenciál peněz zůstává nevyužitý.

Stavební spoření

Dříve velmi populární varianta, kterou využívali lidé jako přípravu na stavbu domu, koupi bytu, nebo jako spoření pro své potomky. Jedinou výhodou tohoto produktu byly finanční příspěvky od státu, které jsou dnes ale malé a proto již nejsou výnosy tak zajímavé.

Spořicí účty

Vhodné pro dlouhodobé a pravidelné ukládání peněz, avšak je třeba pečlivě vybrat konkrétní produkt a instituci, aby výsledné zúročení bylo vyšší než inflace. V dnešní době je o zajímavé úroky na spořicích účtech velká nouze. Schválně se podívejte sami –Spořicí účty – srovnání

Termínované vklady

Používají se pro zúročení peněz na krátkou dobu, většinou šest až dvanáct měsíců. Platí to samé co u předchozího. Je nutné dobře vybrat, aby se peníze zhodnocovaly, protože úrok na termínovaných vkladech se pohybuje od 0,5 do 3%.

Investice

Velice komplexní oblast s mnoha možnostmi zhodnocení peněz. Investovat nemusí jen odvážlivec přímo na burze, nebo odborník s mnohamilionovým kapitálem, ale také obyčejný člověk, který si chce pravidelně odkládat část výplaty, nebo uložit peníze tak, aby se mu zhodnocovaly. K tomu lze nejlépe využít podílových fondů, které svůj kapitál získávají od mnoha malých investorů. Peníze poté investují do státních dluhopisů, korporátních dluhopisů, akcií či komodit. A to buď do všech vyjmenovaných, nebo třeba pouze do dluhopisů.

Podílové fondy

Podílové fondy se často specializují na určitou oblast, například rozvojové státy (označované jako Emerging markets), akcie jednotlivých světadílů (Evropa, Asie, …), akcie jednotlivých států (USA, Japonsko, Německo, …), vybrané akcie dle burzovních indexů (DAX – index německých akcií, NASDAQ, Dow Jones, S&P 500 – indexy amerických akcií, FOOTSE – index anglických akcií, …), nebo akcie firem specializujících se na určité odvětví (těžba ropy, biotechnologie, …).

Peníze, investice.

Nejmenší výnos slibují dluhopisy a nejvyšší naopak akcie, u nichž existuje riziko poklesu hodnoty a z toho plynoucí vyšší kolísavost ceny akcie, což může u některých investorů způsobit paniku. Proto je nutné brát investice do akcií jako dlouhodobou investici v horizontu minimálně osmi let, díky čemuž se jednotlivé výkyvy cen akcií vyrovnají a při příznivém ekonomickém vývoji získají na hodnotě. U akciového portfolia je rozumné očekávat zhodnocení 7 až 10% ročně, avšak je možné najít mnoho podílových fondů, jejichž výsledky z předchozích let jsou o dost vyšší. Jako u většiny finančních produktů tak i při investování do podílových fondů se platí poplatky, nejprve vstupní vypočítávané z povahy investičního aktiva, do kterého chceme investovat a naplánovaného časového období investice. Dále je ještě potřeba zmínit každoroční poplatky pohybující se v řádech desetin, někdy jen tisícin procent z aktuální hodnoty investice. Pádným argumentem proč investovat a nenechávat peníze na běžném či spořicím účtu je, že s penězi uloženými např. v bance daná banka obchoduje, investuje je dle svého uvážení a klientovi připíše pouze část výnosu uvedenou ve smlouvě o bankovním produktu. Klient tak přichází o potenciál možných výnosů do jeho vlastní kapsy.

Jako zajímavost můžeme na konec uvést investování do umění, především obrazů, nebo investování do vzácných automobilů. Například Ferrari za třičtvrtiny miliardy, kdy na hodnotě nejvíce získávají modely vyrobené známými značkami v malých sériích.