Složené úročení – nejzákladnější pojem Finanční Gramotnosti

Složené úročení je jedna ze znalostí, které by měl znát každý už od základní školy. Už jen samotná znalost významu tohoto pojmu vám zajistí to, že úroveň vaší finanční gramotnosti raketově vzroste vysoko nad průměr. Jeho znalost vám pomůže efektivně zhodnocovat vaše peníze, zabezpečit se na důchod a také ušetřit statisíce na hypotéčním úvěru. Doufám, že jste již pochopili důležitost složeného úročení a budete číst s nadšením dál.

Složené úročení – co to je?

Pojďme si vysvětlit, co ze za pojmem složené úročení vlastně skrývá. Pokud máte například částku 1000 Korun, a ta se vám zúročí o 5 %, získáte za rok 50 korun a výsledný stav vašeho účtu je 1050 Kč. Jednoduché. Jak to ale bude vypadat další rok? Předpokládejme stále úrok 5%. Pro počítání úroků z dalších let je potřeba vědět, že se nepočítá pokaždé ze základní částky (v našem případě 1000 Kč.), ale z částky, kterou máte zrovna na daném účtu. První rok je základ 1000Kč, další rok už 1050Kč. A proto nám další rok nepřibyde 50 korun, ale 52,5 korun. Na účtu budeme mít 1102,5 korun. Jak by to vypadalo v dalších letech, uvidíte v tabulce.

su1

Pokud by nám přibývalo vždy jen 50 Kč jako první rok (lineární růst), po 15 letech by byl stav účtu 1750 Kč. Díky složenému úročení je stav účtu 2078,90 Kč. To znamená, že výsledná částka je vyšší o 328 Kč, tedy o 19%!

Nejvýznamnější je dlouhodobý účinek složeného úročení. Při lineárním růstu (každý rok pouze o 50 Kč) by byl stav účtu po 30 letech 2500 Kč. Pokud se vklad úročí, získáme celkem 4321,9 Kč. Částka je tedy vyšší o 73%!

složené úročení

Tento jednoduchý příklad počítá pouze s 1000Kč. Ve skutečnosti se pracuje s vyššími částkami (lidé nespoří celý život 1000Kč). Proto i částky, které díky složenému úročení získáte, budou mnohem vyšší.

Závěr

Složené úročení je jeden ze základních principů v oblasti financí. Tímto způsobem se počítá u všech produktů, kde se peníze jakkoliv úročí (běžný účet, spořicí účet atp.). Protože nyní i vy chápete jeho význam a důležitost, doufám, že nenecháte své peníze jen tak ležet ladem. Pokud chcete vědět, jak nejefektivněji své peníze zhodnocovat, neváhejte mne kontaktovat.

growth-graph1

3 komentáře na „Složené úročení – nejzákladnější pojem Finanční Gramotnosti“

  1. Pane Balabáne,

    věnujte se spíše oboru, ve kterém jste vystudoval. Váš úrok 5% je směšně vysoký, žádná banka nemá větší úrokovou míru, než je míra inflace, i když tedy peníze „zhodnocujete,“ tak ve skutečnosti se znehodnocují, i když se částka zvedá. Sám si doplňte ekonomické vzdělání, pak někomu raďte.

    1. Dobrý den a děkuji za komentář. Ve svém článku nepíšu, že banka klientovy připíše úrok 5%. Dal jsem pouze hypotetický příklad, kde se 1000Kč zúročuje o 5%. Tento příklad má vysvětlit pojem složené úročení, jak jste si jistě v nadpisu všiml. Článek NENÍ o tom, jaké úroky nabízí banky. Děkuji, Martin Balabán.

    2. A kdo se baví o bankách? Pokud někdo potřebuje rozšířit ekonomické základy, tak jste to Vy, pane Richter. Jen nevzdělaný človék by svěřil zhodnocování vlastních peněz bance 😊 😀 to jsem se zase pobavil 😊

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *