Zhodnocení luxusních aut – víkendová zajímavost

Pro většinu lidí je automobil pouze spotřební zboží sloužící k přepravě z bodu A do bodu B. S vlastnictvím takového automobilu se ihned po jeho pořízení pojí jedna nepříjemná věc – záporné zhodnocení neboli pokles ceny. O kolik poklesne jeho cena, se odvíjí především od značky výrobce daného vozu. Některé značky trpí tímto poklesem více (Audi, BMW, …) a to až o 30%. A u některých značek pokles ceny není až tak markantní, např. pokles ceny vozů značek Škoda a Hyundai se pohybuje v rozmezí 15% – 20%. To ovšem bereme v potaz pouze automobilové značky nižší a vyšší střední třídy.

Růst cen luxusních vozů

Situace je poněkud jiná v segmentu luxusních vozů. A naprosto opačná je v případě luxusních vozů vyrobených v menších sériích v počtu desítek až stovek vozů. U takových automobilů dochází naopak k růstu cen. Platí zde jednoduchý princip poptávky a nabídky, kdy se na trh uvede pouze malé množství vozů, což vzhledem k jejich popularitě způsobí zvýšení jejich hodnoty. Lidé jsou ochotni zaplatit za pořízení takového vozu více peněz, než za kolik jej výrobce původně prodával. A na rozdíl od vozů střední třídy se změna hodnoty nepohybuje kolem 30%, ale mnohem výš!

Ferrari, McLaren, Porsche

zhodnoceni vozu

Jako názorný příklad nám můžou posloužit nejlepší automobily nejslavnějších značek. Mezi ně patří Ferrari LaFerrari, McLaren P1 a Porsche 918 Spyder. Mezi automobilovými nadšenci se jim přezdívá ¨Svatá Trojice¨. To proto, že nic lepšího dnes na trhu automobilů neexistuje. Navíc byly uvedeny na trh ve stejnou dobu, což způsobilo značné rivalství, vysokou mediální pozornost a velká očekávání odborné veřejnosti. To potěšilo zejména dvě skupiny lidí. Výrobce, kteří daná auta prodávají, a především budoucí majitele těchto vozů, kterým bylo jasné, co to udělá s hodnotou jejich sporťáků.

Ferrari LaFerrari – zhodnocení +150%

Hypersport z italské stáje vyrobený v počtu 499 kusů. Jeho původní cena byla 1 300 000€. Cena ojetého vozu přibližně 3 500 000€.

Mclaren P1 – zhodnocení +100%

Vůz anglické značky, celkem se vyrobilo 375 kusů s cenou okolo 1 100 000€. Cena ojetého vozu 2 200 000€.

Porsche 918 Spyder – zhodnocení +90%

Německý hypersport, který továrna v Zuffenhausenu vyprodukovala v počtu 918 kusů. Původní cena 900 000€. Cena ojetého vozu 1 750 000€.

Závěr

Je tedy jasné, že koupí takových vozů rozhodně neproděláte. Jejich hodnota okamžitě roste i více než dvojnásobek původní ceny. Své ceny si dlouhodobě drží, pokud mají najeto málo kilometrů a majitelé je zachovávají v původním, nepoškozeném stavu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *